2014-10-29

GINTARINĖ ELEGIJA

taip pavadintas vakaras, įvykęs šių metų spalio 19 dieną 15 valandą partijos Tvarka ir teisingumas Vilniaus skyriaus patalpose Vrublevskio 6, Vilniuje. Renginio iniciatorius - partijos Tautinių mažumų komitetas (pirmininkė Nina Šesternikova).

 
Raimonda Karosaitė,
partijosTvarka ir teisingumas
Senamiesčio skyriaus pirmininkė

 

                        Koks puikus paveikslas, tikriausiai pamanysite, žvelgdami į prieš akis štai atsiveriančią spalvingą miesto (greičiausiai – Lietuvos laikinosios sostinės - Kauno) panoramą. Tačiau būsite suklydę: šis paveikslas, kurio autorius Vladimiras Kasatkinas (Kauno panorama, drobė, aliejus, 72x92, 1982) – tapo almanacho, demonstruoto tądien vilniečių „tvarkiečių“ partijos būstinėje, viršeliu.

                      Almanacho  leidėjas - Kauno G. Deržavino rusų literatūros klubas. Vilniečiams šį leidinį pristatė jo sudarytojas - klubo prezidentas Galim Sitdikov.
 

Kalba Kauno G. Deržavino rusų literatūros klubo prezidentas Galim Sitdikov. Klausosi – vakaro vedėja Valentina Jekateriničeva (Fatejeva).
             
 
                     G. Deržavino rusų literatūros klubas įsikūrė Kaune, kaip papasakojo jo prezidentas, prieš septynerius metus. Vienija – Lietuvoje ir užsienyje gyvenančius neprofesionalius literatus, mylinčius rusų kalbą ir ja kuriančius (poetus, prozininkus, literatūrologus). 2013 metais išleistas jų kūrybos almanachas - jau trečiasis šio klubo leidinys. Iš viso almanache publikuojami 76 autoriai. Šalia rusų mėgėjų literatų - ir prosesionalūs lietuvių literatai - klubo nariai ir bičiuliai.

                    Šeši almanacho autoriai tądien viešėjo ir partijos Tvarka ir teisingumas Vilniaus skyrių būstinėje.Galim Sitdikov – vienas jų.  Ir jie – ne vien rašytinio žodžio meistrai.

                   Klubo vadovas susirinkusiems vilniškiams pristatė klubo sekretoriaus pareigas einančią Rimmą Kazėnienę (Achmetovą), kuri visuomet aktyvi kultūrinėje – muzikinėje klubo veikloje. Lygiu jaunatvišku balsu Rimma padovanojo klausytojams šešis nuostabius romansus.
 

 

                      Muzikos ir poezijos popietę sostinėje, kaip ir dera, pradėjo vilnietis. Igoris Abetkovskis atliko net šešetą kūrinių - nesenstančias nepaprasto grožio dainas, kurių žodžiai – širdingi intymūs tekstai, amžini kaip pasaulis, sukurti garsių pasaulio poetų. Tai didžiųjų operinių atlikėjų repertuaras. Dainininkas – ne profesionalas, tiesiog per 30 metų dainavęs  tuometės Vilniaus Skaičiavimo mašinų gamyklos chore. „Tvarkiečių“ būstinėje tą popietę I. Abetkovskis dovanojo susirinkusiesiems nepaprasto grožio poezijos žodžius bei juos atitinkančias arijas, romansus, neapolietiškas dainas.

                    Jaukiai atrodė rimtas dainas traukiantis žilagalvis, kuriam akomponavo pianinu jaunas studentas. Ant pianino žydėjo astros, kvepėjo obuoliai.
 

 
 
                    Vedančioji atkreipė dėmesį, jog šis renginys vyksta ypatingą dieną, t.y.,  spalio 19-ąją, apie kurią visi čia susirinkusieji rusakalbiai mena iš istorijos (kažkada pats A. Puškinas, dar licėjaus moksleivis, tądien su bendraminčiais dalyvavo kūrybos skaitymuose).

                    Gintarinis ruduo, Licėjaus diena Carskoje selo anais senais laikais... Tokia pat intymumo atmosfera susikūrė ir šioje erdvėje tądien. Vakaras buvo sklidinas meilės žodžių bei tylaus gėrio, gyvenančio juos skaitančiųjų bei atliekančiųjų širdyse.

                    Eiles nuolat keitė muzika.

                    Šalia subrendusio akordeonininko stojo žydinti moteris su smuiku. Ekspromtu jie užpildė „muzikinę pauzę“ : smagu buvo matyti kaip kartkartėm besišypsanti smuikininkė palinksta prie žilagalvio partnerio, tyliai paprašydama pakartoti nuotaikingą muzikos frazę.
 

Nuotaikingieji vilniečiai: Larisa Semigrejeva (smuikas) ir akordeonininkas  Georgijus Fardzinovas
 
 
Ekspromtui tuomet pakilo ir Jevgenija Borisova – viešnia iš Kauno – A. Achmatovos eilėraštį perskaityti...

 

Paskutinė sėdi Jevgenija Borisova (kartu su savo tėveliais). Ilzver Vazinov – taip pat Kauno G. Deržavino rusų literatūros klubo paskutiniojo almanacho dalyvis.                    Popietę sumanė ir vedė filologė Valentina  Jekateriničeva (Fatejeva). Ji – poetė ir prozininkė, vertėja. Paklausta apie titulus, linkusi buvo juos nutylėti. Ir tai, kad pati iš garsiosios rusų Jekaterinos II giminės yra kilusi, taip pat ilgus metus tylėti buvo įpratusi.Vienu tepasididžavo, kad jos tėtis, kažkuomet (gūdžiais 1954-aisiais) iš Maskvos į Lietuvą atsiųstas, net  ketvertą metų turėjo garbės statyti Šiaulių miestą. Nusipelniusio Lietuvos statybininko vardą nešiojo...

                    Valentina skaitė A. Puškino, A. Bloko, I. Severianino, A. Achmatovos, M. Cvetajevos, A. Tarkovskio eiles.
 


„Gintarinės elegijos“ liudytojai: svečiai su šeimininkais. Centre – Nina Šesternikova, Kauno G. Deržavino rusų literatūros klubo paskutinįjį almanachą laiko partijos Tvarka ir teisingumas Vilniaus Senamiesčio skyriaus pirmininkė Raimonda Karosaitė.
 

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą